Projekt badawczy Lód  w Elfach

W grupie 3-latków Elfy w dniach od 7 do 17 stycznia został zrealizowany projekt badawczy „Lód”. Był od przeprowadzony w ramach tematyki wynikającej z programu „Podróże małe i duże” – Arktyka.

         Przedszkolaki poznały lodową krainę, zamieszkałą przez zwierzęta
tj. renifery, foki, sowy, lisy i niedźwiedzie polarne, a także przez ludzi nazywanych Inuitami lub Eskimosami.  Dzieci dowiedziały się, jak oni się ubierają, żeby było im ciepło, gdzie mieszkają, co jedzą (na co polują) oraz czym się zajmują na co dzień. Poza tym przeprowadzaliśmy eksperymenty, pozwalające odpowiedzieć na nurtujące nas pytania, takie jak: Co to jest lód? Czy lód jest ciepły czy zimny? Czy można pomalować lód? Skąd się bierze lód? Czy w lodzie można mieszkać? Czy lód ma jakiś smak? Co się stanie z lodem, gdy go ogrzejemy? Poza tym dzieci wykonały wiele ciekawych prac plastycznych związanych z tematyką Arktyki i lodu.

         Projekt okazał się niezwykle interesujący, dzieci chętnie brały udział
w zajęciach oraz pozwolił on,   na zdobycie i usystematyzowanie nowej wiedzy. Bardzo pomocny okazał się też, stworzony kącik tematyczny, przedstawiający atrapę góry lodowej, Oceanu Arktycznego oraz wybranych (pluszowych) zwierząt zamieszkujących Arktykę.