Projekt Edukacyjny „Kolęda” w Puchatkach

W dniach od 10.12.2018r. do 21.12.2018r.  w grupie ,,Puchatki” realizowany był projekt,,Kolęda”.

Kolędy wzruszają, przywołują wspaniałe wspomnienia, ocieplają atmosferę i sprzyjają zadumie. Święta Bożego Narodzenia bez kolęd nie są tak magiczne, to one tworzą tę świąteczną oprawę, na którą czekamy cały rok. Poprzez realizację zadań projektu postanowiłyśmy ten przedświąteczny czas maksymalnie wykorzystać, aby dzieci poczuły prawdziwą atmosferę świąt.
W realizację tego przedsięwzięcia włączyliśmy także rodziców, którzy wzbogacili nasz kącik tematyczny o nowe pozycje książkowe, płyty z kolędami, ciekawostki związane z historią kolęd wydrukowane z internetu oraz wspólnie robione z dziećmi pierniczki.

W ramach projektu,, Puchatki” wzięły udział w zajęciach bibliotecznych z cyklu ,,Tradycje Bożego Narodzenia’’. Dzieci poznały zwyczaje i tradycje Bożonarodzeniowe naszego regionu a także historię najpopularniejszych kolęd: Cicha noc, Bóg się rodzi, Oj maluśki, maluśki Lulajże Jezuniu, Wśród nocnej ciszy, Mizerna Cicha, W żłobie leży Nie było miejsca dla Ciebie, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Gdy się Chrystus rodzi, Dzisiaj w Betlejem. Podczas prac manualnych bardzo oczekiwanym momentem przez dzieci było wspólne wykonanie z kartonu ,,Szopki Bożonarodzeniowej’’. Dzieci poznały  zwyczaje szykowania szopek i stajenek.

Wiele pozytywnych uczuć wzbudziła możliwość własnoręcznego wykonania,,Świątecznego Aniołka” z masy solnej. Praca sprawiła dzieciom wiele radości i zapału! Dzieci mogły wręczyć Aniołki rodzicom jako świąteczny upominek i poczuć przyjemność obdarowywania najbliższych.

Projekt został zakończony konkursem kolęd.
Wszystkie dzieci wzięły udział w śpiewaniu kolęd co wywołało wiele pozytywnych wrażeń.