Wycieczka do Fabryki Bombek Fogiel i Manufaktury Cukierków w Warszawie

20 listopada 2018r. odbyła się wycieczka do Fabryki Bombek Fogiel i Manufaktury Cukierków w Warszawie zorganizowana przez Rodziców grupy ,,Puchatki”.
Podczas wycieczki dzieci dowiedziały się  Jak się robi bombki? Zobaczyły,że to sztuka naprawdę trudna, wymagająca umiejętności manualnych i zmysłu artystycznego, ponieważ wszystko wykonywane jest ręcznie. Właściciele fabryki na Pradze-Południe pokazali dzieciom, jak przebiega cały proces wytwarzania bombki od wydmuchania szklanej rurki sodowej nagrzanej nad palnikiem do temperatury 900 stopni, przez srebrzenie azotanem srebra, suszenie i dekorowanie. Po zapoznaniu z całym procesem powstawania bombki dzieci uczestniczyły w warsztatach, dekorowania bombek.  Otrzymały wszystkie niezbędne materiały wydmuszki-czyli gładkie bombki, ozdoby do dekorowania, brokaty, kleje.

Puchatki dowolnie ozdabiały otrzymaną bombkę, którą zabrały do domu po spakowaniu do specjalnego pudełeczka wygodnego do przewiezienia. Następnie dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez właścicieli firmy.
Na koniec glądaliśmy już gotowe bombki o różnych kształtach w sklepie firmowym.

 

Mając troszkę wolnego czasu przed drugą wycieczką do Manufaktury Cukierków Pan Marcin tatuś Zosi z grupy ,,Puchatki” oprowadził nas po terenie przy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Na wystawie plenerowej przed muzeum dzieci mogły obejrzeć prezentowany sprzęt ciężki (działa, czołgi, samoloty, śmigłowce, rakiety) związany z historią wojskowości oraz z historią Polski.

Po czym wyruszyliśmy do Manufaktury Cukierków.

Dzieci uczestniczyły w warsztatach, w trakcie których mogły śledzić procesy związane z obróbka termiczną, karmelizacją, tworzeniem i formowaniem wyrobów cukierniczych. Dowiedziały się także, iż do produkcji cukierków dodawane są owocowo-warzywne aromaty i barwniki pozyskiwane  w sposób naturalny. Ręcznie wyrabiane słodkości wyglądały apetycznie a w całej manufakturze unosił się słodziutki zapach. Na koniec wszystkie dzieci mogły spróbować powstałych łakoci. Pokaz bajecznie kolorowych cukierków był widowiskowy i bardzo spodobał się dzieciom.

Dziękujemy serdecznie Rodzicom za zorganizowanie wspaniałej wycieczki pełnej emocji i wrażeń.